Tedavi


   Sosyal Fobi tedavisinde psikoterapi ve medikal tedavi uygulanmaktadır. Bu ikisi birlikte ya da yalnızca birisi uygulanabilir. Ancak psikoterapi olmadan medikal tedavinin uygulanması, iyileşmenin uzun süreli olmasını engelleyecektir. İlaç tedavisi rahatlama sağlar ama temeldeki sorunlar üzerinde çalışılmazsa, ilaç tedavisi kesildiğinde sorunlar hızla geri dönebilir. Bu nedenle psikoterapi mutlaka tedavi planının bir parçası olmalıdır.

     PSİKOTERAPİ SÜRECİ: Düşünce yapınızı tanımanız çok önemlidir. Bundan yola çıkarak;  psikoterapide kişiye kendi düşünce yapısını tanımada yardımcı olunur. Böylece korkusunun kaynağı olan rahatsız edici düşünceler hakkında bilgi sahibi olur. Bu düşüncelere örnek olarak: “Sınıfta bana sorulan her soruyu cevaplayabilmeliyim.” ,  “Birisi benimle dalga geçerse, bu felaket olur, buna dayanamam.” gibi düşünceleri verebiliriz. Kokunun kaynağı hakkında bilgi sahibi olunca değişimin nasıl olacağını daha net göreceksiniz. “Benim düşüncelerim belli, bunlar değişmez” gibi bir düşünceniz varsa, bu da olumsuz bir düşüncedir, kapılmayın.

    Psikoterapi seansları süresince kişinin düşünce biçimleri, korkuları, iletişim sorunları ve onu rahatsız eden diğer konular üzerinde konuşulur. Öncelikle rahatlaması, sonra kendisini rahatlatmayı öğrenmesi ve devamında bunu sürdürebilmesi amaçlanır.

    Olumsuz düşüncelerine karşılık, olumlu düşünce biçimlerini öğrenen kişi, bu yöntemleri ileride karşısına çıkabilecek başka sorunlar üzerinde de kullanmayı bilir. Zihinsel süreçlerle ilgili olarak bu anlattıklarımız “bilişsel terapi” dediğimiz bir yaklaşımın içine girmektedir. Bilişsel terapide düşüncelere nasıl yön verebileceğiniz üzerinde çalışılır; yani, hedef düşüncelerinizdir. Davranış terapisinde ise, düşüncelerinizi kullanarak davranışlarınıza nasıl yön verebileceğiniz üzerinde çalışılır. Toplum içerisindeki davranışlarınıza alternatifler oluşturulması ve daha rahat hareket etmeniz hedeflenir. İletişim becerileri konusundaki eğitimler sosyal fobi üzerinde oldukça etkilidir. Bununla birlikte bedensel olarak gevşemeyi öğrenmeniz sağlanır.


< GERİ DÖN