Yakınlarına Düşen Görevler


       **Diğer psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi ilk yapılması gereken ona inanmaktır. Sıkıntılarına ve yaşadıklarına inandığınızı ona da gösterin. “Bu yaşadıkların kolay değil, bunu görüyorum” mesajı verin. Aynı zamanda bunu aşırıya kaçırmamaya dikkat edin; çünkü, sürekli tedirgin bir şekilde onun her istediğine koşup, desteğin dozunu kaçırırsanız ileride rahatsızlığını kullanmasına neden olabilirsiniz. Depresyondaki bireylerin bu dönemde bağımlılık ihtiyacı artmaktadır.

      **Yaşamdan bıktığına dair ifadeler kullanırsa bunu ciddiye alın, geçiştirmeyin.

      **Ne yapacağınızı şaşırmış ve panik bir şekilde görünmeyin. Bu, zaten tedirgin olan depresyondaki bireyin daha umutsuz olmasına neden olur. Sakin olmaya çalışın. Onun için neyin iyi olacağını birlikte araştırmayı deneyebilirsiniz.

      **Gerekli durumlarda siz de terapiye onunla birlikte katılın. Tedavide yapılanları bilirseniz, onu teşvik etmeye nerden başlayacağınızı da bilirsiniz.

      **Depresyondaki bireyler olayları olumsuz tarafından görmeye meyilli olurlar.  Bu zaman zaman sizi öfkelendirip, canınızı sıkabilir. Tedavi ilerledikçe bunlar azalacaktır.

      **Yapmak istemediği aktiviteler için onu zorlamayın. Günlük aktiviteleri de aşamalı olarak ayarlarsanız işler daha rahat ilerler.

      **Hadi biraz eğlenelim”, “Ne var bu kadar üzülecek, geçer bunlar” gibi klişe dediğimiz ifadeler kullanmaktan kaçının. Bunlar, onu anlamadığınızı ve durumunu hafife aldığınızı düşündürecektir.

      **Depresyondaki bir kişi bu dönemde kendisine karşı güvensizdir ve birçok konu için kendisini suçlamaktadır. Bu nedenle eleştirilerinizde yapıcı olun. Kendine güvenini artıracak aktiviteler bulmaya çalışın. Ona iltifat etmeyi ve onu ödüllendirmeyi ihmal etmeyin.

      **Unutmayın; yakın çevrenin desteği ile depresyonun iyileşmesi hızlanacaktır.


< GERİ DÖN