TEDAVİ


   Depresyon tedavisinde medikal tedavi ve psikoterapi birlikte ya da ikisinden biri yalnız başına uygulanabilir. Bu, depresyondaki kişinin belirtilerinin durumuna, şiddetine göre değişir.

   
   Psikoterapi Süreci 

   **Depresyonu tetiklemiş olan ve sürmesine neden olan olumsuzluklar değerlendirilir.

   **Şu anda var olan ve sizi rahatsız etmekte olan olumsuz düşünce ve davranışlarınız belirlenir.

   **Yaşamınızda sizin için ciddi bir stres kaynağı olup, bir çözüm yolu bulmakta zorlandığınız sorunlarınız üzerinde çalışılır; çünkü bu sorunlarınızın çözülmesi depresyonunuzu direkt olarak olumlu yönde etkileyecektir

   **Stresle başa çıkma, gevşeme yöntemlerini öğrenmeniz sağlanarak; bu yöntemleri yaşamınızın genelinde uygulayabilmeniz amaçlanır.  

   **Tedavi süresince yalnız şikayetlerinizi azaltmayı değil, bu şikayetlerinizin tekrar geri gelmesini nasıl önleyebileceğinizi öğrenirsiniz Bu, yaşamınızın ileriki dönemleri için koruyucu olacaktır. 

   
   İlaç Tedavisi
  

   İlaç tedavisi depresyon tedavisinin çok önemli bir ksmını oluşturur; ancak her durumda uygulanmaz.  Psikoterapinin tek başına yeterli olacağı depresyon vak’aları da vardır. Terapinin yeterli olmayacağı durumlarda ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavinize nasıl başlanacağına ve süresine psikiyatrınız karar vermelidir. Bazı kişiler, komşusuna iyi gelen bir ilacı alıp kullanmaya başladığını söyler. Ancak ilaç tedavisi başından sonuna kadar doktorunuz tarafından izlenmelidir.

    İlaç tedavisine devam ediyorsanız, size belirtilen kontrol sürelerinde doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin. Bazı kişiler ilaç iyi geldi diye tadavi tamamlanmadan ilacı kendi başlarına kesmektedirler. İlaç tedavisini yine doktorunuz belirlemekle birlikte, genellikle 6 ay devam edilmektedir. Bunun nedeni; depresyonun tekrarlamasını önlemektir. Bazıları ise ilacı bıraktıkları takdirde belirtilerinin tekrar başlayacağından korktukları için doktora görünmeden ilacı yıllarca almaya devam ederler. Bu her iki durum da yanlıştır.  İlaç tedavisini dikkatli bir şekilde sürdürdüğünüz takdirde tedaviden maksimum faydayı sağlarsınız.      

 

Unutmayın ki,

Umutsuzluk duygularınız size fayda sağlamayacaktır ve elinizden geleni yapma fırsatını sizden alacaktır.

Akılda tutulması gereken en önemli bilgi, “Depresyonun iyileşebilen bir rahatsızlık olduğu”  olmalıdır!


< GERİ DÖN