Yanlış Bilinenler


**  Bazı insanlar bu rahatsızlığın çocukluk dönemlerinden gelen derin psikolojik sorunlardan kaynaklandığına inanırlar. Panik rahatsızlığı olan bir kişi kadar, bu rahatsızlığı olmayan bir kişinin de geçmişten gelen psikolojik sorunları olabilir tabii, ancak bu rahatsızlığın başlamasında mutlaka çocukluk dönemlerinden gelen sorunların etkili olduğunu düşünmek yanlıştır.

**  Panik rahatsızlığı olan kişiler, yaşamlarındaki tüm kaygıların kötü olduğuna ve bundan hemen kurtulmak gerektiği gibi yanlış bir fikre kapılırlar. Halbuki yaşadığımız her kaygı kötü değildir ve kötü sonuçlanmak zorunda değildir.

**  Bir atak sırasında meydana gelen bedensel işaretler (kalp atışının hızlanması, çarpıntı vb…) tehlikeli hastalıkların veya kötü sonuçların habercisi olarak yorumlanıyor. Eğer hasta iyice muayene edilmiş ve panik bozukluk tanısı konmuş ise, bu fiziksel işaretler yalnızca panik atakların belirtileridir ve kalp krizi geçirmeyle ya da başka bir hastalıkla ilgisi yoktur. Bu ve buna benzer yanlış bilinenler veya eksik bilgiler, zaten zor bir dönem geçirmekte olan bu kişileri iyice sıkıntıya sokmakla kalmıyor, iyileşmelerini ve tedavilerini zorlaştırabiliyor ve kişiyi çökkünlüğe, çaresizliğe sürükleyebiliyor.

**  Geçmişte aldıkları tedavileri iyi sonuçlanmayan bazı kişiler ise hiç iyileşemeyeceklerini düşünebilmektedirler. Ancak başlayacağınız her yeni tedavi yeni bir başlangıçtır ve sizin çabanızı gerektirir.  Bir önceki tedavinizden daha gayretli bir şekilde başlamak ve sürdürmek sizin elinizdedir.


< GERİ DÖN