Ben Neler Yapabilirim?


 

**Panik bozukluğun tedavi edilebilen bir rahatsızlık olduğunu her zaman hatırlayın.

**Kendinizle olan iç konuşmanız çok önemlidir. İç konuşmanız, şevkinizi kırıp sizi olumsuzluğa itecek şekilde değil, size güç verecek ifadeler içermelidir: ‘Bu yaşadıklarımın tehlikeli olmadığını biliyorum. Bunları atlatacağım. Şimdi geçer. Yalnızca bedenim biraz fazla gergin...’  

**Hem genel olarak hem de atak anında bu tarz olumlu iç konuşmalar ataklarınızın daha hafif geçmesini sağlayacaktır. Tabii olumlu bir iç konuşma yapabilmeniz için panik atağı yani düşmanınızı çok iyi tanımanız gerekiyor. Siz ondan korkmayıp, atakları daha sakin karşılayıp, korkmadığınızı gösterdiğiniz takdirde o sizden korkup gittikçe hafifleyecektir.

**Yaşamınızda size sıkıntı veren ve özellikle de geçmişte kalmış ‘ıvır zıvır’ günlük olayları büyütmemeye çalışın; örneğin, ‘o bana bunu niye söyledi, ben bunu hak etmedim, şu işi keşke şöyle yapmış olsaydım...vb.’ 

**Öfkenizi, üzüntünüzü ve hayal kırıklıklarınızı içinize atmayın, ifade etmenin yollarını öğrenin.

**Kahve ve kola gibi kafeinli içeceklerden ve nikotinden, aşırı şekerden uzak drmaya çalışın.

**Gün içerisinde yarım saatlik yürüyüşler yapmaya çalışın. Egzersiz yapmak kendinize güveninizi artıracağı için atakları kontrol altına alma hissinizi de artıracaktır.

**Agorafobiniz var ise, küçük aşamalar halinde korktuğunuz ortamların üzerine gitmeyi öğrenin. 

**Gevşeme egzersizlerini öğrenin.

**Rahatlatıcı nefes alıp vermeyi öğrenin: Burundan 3’e kadar sayarak derin nefes alın, üçe kadar sayarak nefesi tutun ve çok yavaş ve sakin bir şekilde ağuzdan üfleyerek verin.

**İmkanınız olursa kısa da olsa bir tatil yapmaya çalışın.

**Normalde mide ile ilgili ya da başka bir sıkıntınız olduğunda nasıl davranıyorsanız,   panik bozukluğun da bir rahatsızlık olduğunu bilin ve kendinizi asla suçlamayın..


< GERİ DÖN