Kendi İçinde ve Çevresiyle Yaşanan Sorunlar


     OKB rahatsızlığı olanlar, çevrelerindeki insanlar tarafından “düzenli, temiz, titiz” kişiler olarak tanındıkları için, bunun bir rahatsızlık olduğu çoğu zaman gözden kaçmaktadır. Halbuki, kendileri de takıntılarından oldukça rahatsız olmaktadırlar. Bir işi yaparken çok titizlikle yapmaya çalıştıkları için zamanında yetiştirmekte zorlanırlar. Her işin kendi istedikleri düzende ve sırada olmasını isterler. Bir işi yapmadan önce her ihtimal üzerinde iyice düşünürler ve karar vermekte çok zorlanırlar. Bu durumlar hem kendileri, hem de çevreleri için sıkıntı oluşturur.

      Kimileri çok ayrıntıya daldığı için işlerini yetiştirmekte zorlanır. Kimileri ise kirlenme korkuları nedeniyle, başka insanların bulunduğu yerlerde çalışmakta zorlanır. Kalabalık ortamların pis olduğunu düşünüp, ya çok sıkıntı çekerler ya da işlerinden uzaklaşıp, çalışmayı ertelerler. Samimi dostlarıyla birlikte iken bile rahat olamazlar. Dikkatlerini bulundukları ana ve yaptıkları işe odaklamaları zor olabilir. Sonuç olarak yaşamdan aldıkları tat azalır ve depresyon görülebilir.

      Zihnindeki obsesyonlarla uğraşan kişiyi düşünün. Bir düşünceye takılıyor ve ondan kurtulmak için bazı davranışlarda bulunmaya başlıyor. Dolayısıyla zihni ve bedeni sürekli bir uğraş içinde ve yorgun. Bu kişi dikkatini ve zamanını,çevresindekilere veremeyecektir. Bu durumda ortaya çıkan ilk sorun iletişim sorunları olmaktadır. Dolayısıyla bir baba, ya da bir anne evine yeterli önemi gösteremeyebilir; çocuklarına ve yakınlarına yeterli zaman ayıramayabilir. Böylece; aile üyelerinin birbirleriyle geçirdikleri zamanın kalitesi düşmeye başlar.  


< GERİ DÖN