TEDAVİ


     Tedavide etkili ilaçlar bulunmaktadır. Ancak sadece ilaç tedavisi, kesilen birtakım takıntıların tekrar başlamasına neden olabilir. Bu nedenle ilaç tedavisi olsun ya da olmasın, psikoterapi mutlaka olmalıdır. Psikoterapi sürecinde Bilişsel Davranışçı yöntemler oldukça pratiktir ve kalıcı sonuçlar sağlar. Bilişsel yöntemler ile rahatsız edici düşüncelerinize karşı kendinizi nasıl rahatlatabileceğinizi öğretiyoruz. Davranış tekniklerinde ise takıntılı davranışlarınızla ilgili neler yapmanız gerektiğini öğreniyorsunuz. Böylece rahatsızlığı daha iyi tanırsınız. Kendi düşüncelerinizi ve davranışlarınızı daha iyi anlamlandırmayı öğrenir ve tedaviden aldığınız olumlu sonuçlarla kendinize güveniniz  artarak ilerlersiniz. İşte biz Bilişsel - Davranış tekniklerini kullanıyoruz ve okb'de kullanılması gereken yöntemler de bunlardır. İlaç tedavisi almıyor olsanız da, bizimle tam bir işbirliği içerisinde olmanız halinde, kişiden kişiye değişmekle birlikte, yaklaşık 1,5 - 2 aydan itibaren belirgin iyileşmeler başlamaktadır.

 

ÖNEMLİ!

     Bu rahatsızlıkta sizlere faydası olabilecek önemli bir nokta şudur: Örneğin, kirlendiğinizi düşünüp elinizi temiz olduğundan emin oluncaya kadar yıkadığınızı düşünelim. Bu yıkama davranışı bittiğinde o an rahatlarsınız. Ancak bu rahatlama, elinizin  tekrar kirlendiğini düşündüğünüz an sona erer. Tekrar kirlendiğinizi düşündüğünüzde, elinizi tekrar yıkamak için ‘o düşünce’ sizi zorlamaya başlar.. Dolayısıyla bu yıkamalar hiç bitmeyip, rahatsızlığın daha da şiddetlenerek devam etmesine neden olur. Bu zinciri bir yerden kırıp davranışlara yön vermek gerekmektedir.

       Bu rahatsızlık ‘anksiyete bozuklukları’ adı altında yer almaktadır. Anksiyete ise kaygı, sıkıntı anlamına gelmektedir; yani bu rahatsızlık sizde kaygıya neden olmaktadır. O halde siz de önce bu rahatsızlığı tanıyarak,  ardından da kaygıyı azaltmanın ve bu rahatsızlık ile baş edebilmenin yollarını öğrenerek işe başlayabilirsiniz. 

       Eğer bu rahatsızlığı olan bir birey iseniz, belki de bu konuda biraz araştırma yaptınız ve birçok yerde bu rahatsızlığın tedavisinin zor olduğunu okudunuz. Yaşamda bir şeyleri elde etmenin her zaman kolay olmadığını düşünelim o halde. Birinci gerçek şudur: Rahatsızlığın tedavisi kişiden kişiye göre değişmektedir; çünkü bireyler olarak hepimizin iradesi, sınırları,  motivasyonu ve olanakları birbirimizden farklıdır. Bu nedenle kendinize güç verecek örnekler bulun ve olumlu ifadeler kullanın. Olumsuz örneklere odaklanmanın size hiçbir faydası olmayacaktır.


< GERİ DÖN