Yaygın Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Nedir?


 

Birtakım yaşam olayları hepimiz üzerinde olumsuz etkilere neden olup, zaman zaman stresli hissetmemize neden olabilir. Önemli olaylar yanında, sıkışık bir trafik, bir arkadaş toplantısına yetişme, hava şartları vb. günlük stresler dediğimiz olaylar bile kimi hassas insan yapısını daha olumsuz etkileyebilmektedir.

Kaygı Bozukluğu ise, normal kaygıdan öte bir kaygı hissettirir ve kişi, yaşamındaki olaylara yönelik genellikle olumsuz bir beklenti ve endişe içinde olur. Bunu “evhamlı olmak” şeklinde de nitelendirebiliriz. Bu tedirgin bekleyiş ve kaygı, özellikle bir konu üzerinde odaklanmış olmayıp; sağlık ya da ekonomik durum, arkadaş ilişkileri, iş performansı, sınavlar vb. çeşitli konularla ilgilidir.

Kaygılı kişiler “kaygılarının kontrolleri dışında” olduğunu belirtirler. Kaygılarının aşırı ve anlamsız olduğunun farkında olanlar “biliyorum ama elimde değil, kafamdan atamıyorum” ifadesini sıklıkla kullanırlar. Bu, onlar için gerçekten de oldukça zordur. Sıklıkla dikkatsiz olurlar, unutkanlık görülebilir. Zihin, olumsuzluklarla meşgul olduğu için bir konuyu anlamaları ve öğrenmeleri zor olabilir.

Yaygın kaygı bozukluğuna şu rahatsızlıklar eşlik edebilir: Depresyon, panik bozukluk ve diğer fobiler, ilaç bağımlılığı, hipokondriyazis (hastalık hastalığı).

BELİRTİLERİ

Kişi, yaşamındaki birçok olay hakkında aşırı kaygı ve üzüntü duyar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu olaylar çeşitlidir. Bu yaşam olaylarına ilişkin üzüntüyü kontrol etmek kişi için oldukça zordur. Bu endişe hemen hemen her gün ortaya çıkmaktadır ve en az 6 aydır devam etmektedir.

Bununla birlikte kişide huzursuzluk, aşırı heyecan duyma ya da endişe, kolay yorulma, düşüncelerine yoğunlaşmada zorluk çekme ya da zihnin durmuş gibi olmasi,  kas gerginlikleri, uyku bozuklugu gibi belirtiler bulunur. Tüm bunlar yaşamı olumsuz şekilde etkiler. 


< GERİ DÖN