Ben Ne Yapabilirim?


  1. Ağrılarınız psikolojik demek, ağrılarınızın olmadığı anlamına gelmez. Ağrılarınız gerçektir ve sizi gerçekten rahatsız etmektedir. Ancak birikmiş olan sıkıntılarınız, sözle anlatılamadığı için, bir çıkış yeri bulmak için bedeninizde ortaya çıkmıştır.O nedenle sizlere yapacağımız ilk öneri; çeşitli duygularınızı, yani öfkenizi, üzüntünüzü, isteklerinizi çevrenizdekilere sözle belirtmeye çalışın. “Hayır” diyebilmeyi öğrenin. Yapmak istemediklerinizi sürekli kabul ederek ve isteklerinizi ifade edememekle içinizde birçok şeyi biriktirmiş oluyorsunuz. Yaşamınızda herkesi memnun edemezsiniz; bu zaten mümkün değildir. Her işe yetişmek zorunda değilsiniz.
  2. Canınızı sıkan olayları ve yaşadıklarınızı birileriyle paylaşmayı deneyin :Aileniz, iş arkadaşınız, samimi bulduğunuz herhangi bir kişi.. Sözle anlatmak, size sandığınızdan daha çok fayda sağlayacaktır.
  3. Yaşamınızda size sıkıntı veren olaylar için çözüm yollarını araştırın.
  4. Stres zamanlarınızda ağrılarınızın şiddeti ve belirtilerin çeşidi  artabileceği için, özellikle bu stresli zamanlarda çevrenizden “sorunlarınızı paylaşmaya yönelik” yardım alın.
  5. Psikoterapi görmek, anlatamadığınız sıkıntılarınızı paylaşmanızı sağlayacağı için size mutlaka faydası olacaktır.
  6. Fiziksel olarak vücudunuzu rahatlatmaya çalışın. Gevşeme hareketlerini öğrenin.
  7. Sizi oyalayacak, özellikle açık havada yapılan aktiviteler edinin. İmkanınız var ise, bir bahçeyle ilgilenin.
  8. Yarım saatlik hafif yürüyüşler yapın.

 

İlaç Tedavisi:Somatizasyon bozukluğu olan kişiler genelde ilaç tedavisine meyilli olurlar; çareyi ilaçlarda ararlar. Öyle ki, bilinçsizce ve aşırı ilaç kullanımı da görülmektedir. O nedenle somatizasyon bozukluğuna eşlik eden başka bir ruhsal rahatsızlık var ise; ve bunun tedavisi için psikoterapi yeterli omayacağı durumlarda ilaç tedavisinin uygulanması uygun görülebilir. Ancak bu ilaç tedavisi dikkatle uygulanmalıdır. Bunun dışında destekleyici terapinin faydası daha çoktur.   


< GERİ DÖN