OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUKTA 4 AŞAMALI EĞİTİM PROGRAMI


 

Obsesif Kompulsif Bozukluğu (OKB) olan bireylerin tedavide başarılı bir sonuç elde edebilmeleri için ilk yapmaları gereken, danışma almak için adım atmalarıdır. Bu bireylerin bir kısmı, rahatsızlıkları hakkında genellikle iyi araştırma yaparlar, yeterince okurlar. Ancak danışma almak konusunda gecikirler; ya da çekinirler, kararsız davranırlar. Bir kısmı ise psikoterapiye başlasa bile devam etmemektedir. 

Sizlere, yurt dışında kullanılan, oldukça pratik ve kolaylatırılmış bir teknik ile yardımcı olmaya çalışıyoruz. Obsesyonlarınızı ve Kompulsiyonlarınızı yani düşmanınızı iyice tanımanızı sağlayıp, onu nasıl yenebileceğinizin pratik ve anlaşılır yöntemlerini sunuyoruz. Bilişsel ve davranışsal yöntemlerden oluşan bu modeli, kısa süreli  bir rehberlikten sonra sizler rahatlıkla uygulayabileceksiniz.

OKB'de ilaç tedavisi ile birlikte psikoterapi de gereklidir. Obsesyonlardan ve takıntılı davranışlardan kurtulamayacağınızı düşünmek gibi bir hataya düşmeyin. Danışma almaktan çekinmeyin. Takıntılardan ne derece rahatsız olduğunuzu bir düşünün.  Denerseniz, en azından bir adım atacaksınız. Ancak denemezseniz, unutmayın ki takıntılarınız, siz onların dediklerini yaptıkça gittikçe şiddetlenmektedir. İleride, şu an olduğunuzdan daha sıkıntılı olmanız büyük bir olasılıktır.

Obsesif Kompulsif Bozukluğun yaşamınızda yarattığı sıkıntının farkındayız. Bu sıkıntının daha fazla büyümesini birlikte önleyelim. 

Dr. Jeffrey Schwartz’ın  "Dört Adım Modelini"* ve uygulamasını, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanısı almış olan siz danışanlarımıza öğretmekteyiz. Bu bir “kendine yardım” modelidir. Programın adımlarını öğrenip hakim olduktan sonra, bir terapiste ihtiyaç duymadan uygulamalara evde kendiniz devam edebileceksiniz.

Davranış terapisinin OKB tedavisindeki yeri hiç tartışmasız çok önemlidir. ‘Dört adım’ modeli de bir davranış terapisi uygulamasıdır. ‘Tepki önleme’ tekniği kullanılır. Aynı zamanda bilişsel temele dayanmaktadır. Diğer programlardan farkı ise, sizin bir terapistten bağımsız olarak kendi kedinize yardım etmenize daha fazla olanak tanımasıdır. Bu nedenle egzersizler mümkün olduğunca kolay uygulanabilir hale getirilmiştir. Bizler de uyguladığımız tekniklerinin yanı sıra danışanlarımızın bu modeli öğrenmesini ve uygulayabilmesini sağlıyoruz. Bu tedavide öncelikle, OKB ile ilgili yanlış bilinenler düzeltilir ve yerine doğrular öğretilir. Bu sayede düşmanınızı; (yani, sizleri takıntılı davranışları yapmaya iten ‘ obsesif düşüncelerinizi’) iyi tanımanızı sağlar. OKB’nin biyolojik temeli hakkında bilgilendirilirsiniz. Takıntılı düşünce ve davranışlarınızın yapısını iyice öğrendikten sonra, korkularınızı yatıştırmayı da öğrenebileceksiniz. 

 

1. ADIM:Yeniden Etiketleme

Bu aşamada obsesif düşünce ve kompulsif dürtülerinizi doğru bir şekilde tanımanız amaçlanır. Bu arada bazı kavramlar ve bilgiler öğretilir. Dikkat ve konuya odaklanmanız bu aşamada önemlidir. Zihninize siz istemeden izinsiz giren takıntılı düşüncelerinizi (obsesyon) ve davranışlarınızı (kompulsiyon) zihninizde doğru bir şekilde yeniden adlandırmanız sağlanır. Örneğin, elinizin şu an kirli olduğunu düşünmek yerine, “hayır, bunu gerçekte ben demiyorum, elimin kirli olduğunu takıntılarım söylüyor” şeklinde düşünmeyi öğrenirsiniz. Çünkü doğru olan da budur. Böyle düşünmeyi başarmak, istenmeyen düşüncelerinizin sizi hemen rahat bırakacağı anlamına gelmez.  Bu zaman alacaktır. Ancak bunu yaparken, düşüncelerle savaşmak yanlış bir yöntemdir. Obsesif Kompulsif Bozukluğu olan bireylerin bir kısmı bunu bilmedikleri için sonuçta başarısızlığa ve hayal kırıklığına uğramaktadırlar. Kendilerine güvenleri azalmaktadır. O nedenle asıl olarak davranışlarınız üzerinde çalışmak amacınız olmalıdır. Davranışlar üzerinde çalıştıkça yavaş yavaş beynin biyokimyası da değişmektedir.

 2. ADIM:Yeniden Atfetmek

Bu aşamada takıntılı düşünce ve davranışlarınızın nasıl bu derece güçlü olduğunu anlamak için derinlemesine bir incelemeye gireriz. Örneğin, elinizi defalarca yıkatan düşünceleriniz ya da kapıları kontrol etmeye iten dürtüleriniz nasıl oluyor da bu denli kuvvetli oluyor? Bunu anlamanız için beynin OKB ile ilgili biyokimyasını öğrenmeniz sağlanır.

 3. ADIM:Tekrar Odaklan

Asıl çalışmaların yapıldığı önemli bir aşamadır. İlk iki aşama zihinsel ısınma ve öğrenmeyi amaçlar. Bu adımda ise artık eyleme geçilir. Burada, dikkatinizi bir başka yöne kaydırarak takıntılar üzerinde çalışmayı öğrenirsiniz. Takıntılı davranışların yerini başka davranışlarla nasıl meşgul edeceğinizi öğrenirsiniz. Gelişmeler kaydedildikçe bunlar kayıt altında tutulur.

 4. ADIM:Yeniden Değerlendir

Bu aşamada, terapi sürecine başlamadan önceki düşüncelerinizi “şimdi” tekrar değerlendirirsiniz. Terapiye başlamadan önce düşüncelerinizi çok önemsiyordunuz. Bu düşünceler sık sık sizi rahatsız ederdi ve siz rahatlamak için takıntılı davranışlara başlardınız. Şimdi ise, yaşamınızı bu derece meşgul etmiş olan, size bu denli zorluk çıkaran takıntılı düşünce ve davranışlarınızdan bu kadar kaygı duymaya, bu takıntılara böyle önem vermeye zaman ayırmaya gerek olmadığını görmeye başlarsınız.  Size sıkıntı veren düşüncelerin gözünüzdeki değeri düşmeye başlamıştır. Bu düşüncelerle savaşmaya gerek olmadığını artık öğrenmişsinizdir. Çünkü davranışlarınıza yön vererek durumu kontrol altında tutmaya ve rahatlamaya başlarsınız.

 * Dört Adım Modeli, Dr. Jeffrey Schwartz’ın tanımlamış olduğu; Los Angeles, Westwood Kaygı Bozuklukları Enstitüsünde ve dünyada yaygın olarak uygulanmakta olan bir  programdır.

KONUYLA İLGİLİ KİTAP: TAKINTILARDAN KURTULMA REHBERİ  (Selen Can)

www.kitapyurdu.com/kitap/takintilardan-kurtulma-rehberi/421507.html&filter_name=selen%20can

BU KONUDA GÜNCEL BİR ÇALIŞMAMIZ OLUP OLMADIĞINI; GRUP ÇALIŞMALARIMIZ SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

 


< GERİ DÖN